ZaVRTimo krug promjena - 1. radionica
Autor: Martina Radnić, 19. 1. 2024.

ZaVRTimo krug promjena - 1. radionica

U petak, 19. 01., u sklopu provedbe projekta Zavrtimo krug promjena III provedena je prva od triju radionica recikliranja u suradnji s Udrugom Argonauta. Učenici naše škole, od 4. do 6. razreda, imali su priliku naučiti nešto više o važnosti očuvanja prirode, utjecaju njihovih navika na okoliš te kako od otpada kreirati nešto novo. Učenici su ojačali svijest o vrijednostima prirode i okoliša.

Cilj prve radionice bio je potaknuti djecu na mijenjanje loših navika i usvajanje novih te upoznavanje s konceptom 7R.

Prva aktivnosti  Lopta navika učenike je potaknula na timski rad. Aktivnost je poticala razgovor o navikama koje svakodnevno utječu na okoliš. Učenici su se predstavili te podijelili naviku koja negativno utječe na okoliš, a zatim naviku koja ima pozitivan učinak. Na taj način potaknut je razgovor o održivosti te posljedicama njihovog djelovanja na okoliš. Učenici su se pritom upoznali s konceptom 7R (refuse – odbij, recover – kompostiraj, reuse – ponovno iskoristi, repair – popravi, regift – pokloni, reduce – reduciraj i recycle – recikliraj).

Druga aktivnost Tržište navika simulirala je tržište u kojem je cilj “kupiti” novu naviku koja je dobra za okoliš, a za koju je učenik spreman obvezati se usvojiti je u svakodnevici. Nakon što se tržište zatvorilo, svaki učenik podijelio je s ostatkom grupe naviku koje se obvezao usvojiti: reciklirati, kupiti smeće, voziti bicikl do škole, donirati odjeću, zatvoriti vodu dok se peru zubi, ugasiti svjetlo nakon izlaska iz prostorije…

Posljednja aktivnost vezana je uz nadolazeće razdoblje maškara. Koristeći razne materijale (stara odjeća, plastične boce, čepovi…) učenici su bili maštoviti u prenamjeni naizgled beskorisnih stvari u maske za maškare.

Radujemo se sljedećoj radionici već ovog tjedna.

koordinatorica

Marijana Lasan