ZaVRTimo krug promjena - 4. radionica
Autor: Martina Radnić, 9. 3. 2024.

ZaVRTimo krug promjena - 4. radionica

U subotu, 9. ožujka 2024. godine u našoj školi održana je radionica Održivi način prijevoza u okviru provedbe projekta Zavrtimo krug promjena III. Radionica je održana u suradnji s voditeljicom projekta, Mirtom Srdarev.

Cilj radionice bio je upoznati učenike s načinima smanjenja ekološkog otiska kroz  održiv i zdrav način prijevoza – vožnja bicikla i hodanje. U prvoj aktivnosti učenici su rješavali križaljku s pojmovima koji su se odnosili na sigurnu vožnju biciklom te na sigurno kretanje u prometu. Nakon uvodnog dijela radionice, uslijedila je glavna aktivnost, izrada makete. Učenici su oblikovali prijedlog prometnog rješenja dijela Pirovca. Nakon kratke rasprave dogovorili smo koji  dio mjesta će prikazati maketom: Ulica Blajburških žrtava, Ulica dr. Franje Tuđmana te Bravari. Učenici su osmišljavali smještaj kuća, biciklističke staze, nogostupa, pješačkih prijelaza, zelenih površina, mjesta za druženje, prometnih znakova...

Prilikom izrade prometnog rješenja razgovaralo se o načinima kojima možemo pozitivno utjecati na okoliš koji nas okružuje: kuće sa zelenim krovom,  duž ulica zasađena stabla koja utječu na smanjenje temperature zraka i sl. Također, učenici su samoinicijativno istaknuli želju da  rezultat radionice osobno predstave načelniku Općine Pirovac.

Rezultat radionice je vidljivo zadovoljstvo učenika izrađenim prikazom održivog i sigurnog načina prijevoza kojim se poboljšava fizička i zdravstvena aktivnost učenika te smanjuje negativan utjecaj na okoliš.

koordinatorica

Marijana Lasan