Marin Držić na školskoj pozornici
Autor: Administrator , 28. 11. 2013.

Kazališni studio iz Rijeke uveselio nam je u srijedu 27. studenoga školske minute izvodeći odabrane dijelove iz djela poznatog dubrovačkog komediografa iz 16. stoljeća Marina Držića. Puna su nas dva školska sata simpatični glumci oduševljavali svojom glumom.

Držićev Skup (škrtac) poručio nam je koliko je jaka čovjekova pohlepa za novcem i bogatstvom te bojazan da ga tkogod ne okrade. Starcu Skupu suprotstavljena je starica Variva koja, osim što u kući kuha (vari) za ognjištem, zahuktava čitavu situaciju oko tezora. Njihovu uprizorenju pridružila se i naša osmašica Klaudija Baus kao starčeva kći što nas je posebno nasmijalo.

U pastoralu (pastirsku igru) Tirena uveli su još dvoje učenika šestog razreda Franca Čepula i Mariju Gulam. Franco, pastir Miljenko, kreće u potragu za svojom ljubavi, vodenom vilom Tirenom. Oduševljenje i smijeh gledatelja izazvao je Francov / Miljenkov ulazak u vodu. Marija, Miljenkova majka Stojna (postojana i glavna u kući), kreće za nestalim sinom Miljenkom. Baš kao prava glumica Marija je mijenjala svoje osjećaje od ljutnje do straha za sinom. Mi smo se pritom dobro zabavljali i smijali. Usput smo naučili ponešto o Marinu Držiću jer su glumci zaustavljali igru i govorili nam o njemu i o povijesnim prilikama njegova vremena analizirajući s nama odgledano na starom dubrovačkom govoru.

Shvatili smo da je za glumu potrebno i puno strpljenja s publikom. Željeli bismo da se ovako nešto vrlo skoro ponovi u našoj školi.

Dana Bašić i

Katarina Gulam, 5.r.