Čarolija tkanja u našoj školi
Autor: Administrator , 28. 3. 2014.

Prostorije naše škole umjesto da u popodnevnim satima miruju, one upravo suprotno - ne miruju. Etno grupa Makirina napokon je zasukala rukave i pokrenula tkalački stan. Učiteljica likovne kulture Manuela Srdarev organizirala je tečaj snovanja i postavljanja osnove, odnosno tkanja na tkalački stan i samo tkanje. Četvrtkom od 15.30 do 17.30 u pet uzastopnih susreta učilo se od početka. Pozivu etno grupe Makirina odazvala se gospođa Ružica Karanović iz Kistanja. Vuna je kupljena u kućnoj radinosti gospođe Ružice, koja osim same proizvodnje i prodaje vune, izrađuje, prema autentičnim narodnim nošnjama, predmete kao što su torbe, tepisi, pregače, dijelovi nošnje… Gospođa Ružica poučava učenike osnovnih škola, srednjih umjetničkih škola i studente na Tehnološko-tehničkom fakultetu u Zagrebu.

Da je tkanje zaista čarobno, uvjerili smo se i zato pomno slušali i upijali svaku riječ.Za početak smo trebali naučiti neke osnove. Tkanje započinje snovanjem (nanošenje osnove na snovaču), što se smatra vrlo složenim poslom, ali smo i to uspješno savladali. Tako nasnovana osnova stavlja se na tkalački stan, namotava na osnovino vratilo, provlači kroz ničanice te kroz brdo. Nakon toga namotava se na robno vratilo i tkanje može početi. Tkanje teče vrlo jednostavno, a mi smo učeći, uživali u novim saznanjima.

Bravo za nas! Tko zna, možda baš netko od nas postane novi zaljubljenik u tkalačke vještine...

Tea Krišto, 7. r.