Ribar Palunko u našoj školi
Autor: Katarina Smolić, 24. 10. 2014.

U našu su školu ponovno stigli glumci iz Kazališnog studija Rijeka. Izveli su nam predstavu „Ribar Palunko i njegova žena“ prema istoimenoj bajci spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić. Predstavu su gledala djeca iz DV „ Mendula“ te učenici naše škole od prvog do šestog razreda.

Bajka govori o ribaru Palunku koji više ne može trpjeti svoj svakidašnji život bez novca i raskoši te okreće novu stranicu u svom životu. Odluči da će tri dana sjediti u svom čamcu i tri dana neće loviti ribu, nadajući se da će mu taj zavjet pomoći da dođe do željenog bogatstva. Trećeg dana izroni pred njega Zora – djevojka i odluči ga nagraditi. Palunko poželi da mu pomogne izbaviti se iz bijede i ona mu ispuni želju. On se uputi kući i naiđe na djevojku koju uzme za ženu i s kojom dobije sina Vlatka. Ali Palunko je i dalje nesretan jer mu nedostaje materijalno bogatstvo te kreće u potragu za njim. Iako mu nestaje sin i žena postaje nijema, luckasti i nezasitni Palunko nije svjestan da je obitelj  njegovo najveće bogatstvo. Snagom majčine ljubavi sve je na kraju priče sretno riješeno.

Glumci su u priču uveli i nas, svoju publiku, tako da je malog Vlatka glumio Marko Vukman, učenik drugog razreda. Premda malo zbunjen, uspio je odraditi svoju ulogu do kraja. Za ugodnu atmosferu i  zanimljivu predstavu zaslužni su u prvom redu glumci.

Dana Bašić, 6.r.