Službenici DSZS i HGSS posjetili su našu školu - Nazovi 112
Autor: Katarina Smolić, 3. 3. 2015.

Pripadnici Državne službe za zaštitu i spašavanje (DSZS) te Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) posjetili su našu školu u petak, 27. veljače. Uz zanimljivu i poučnu prezentaciju, službenici su DSZS-a održali predavanje učenicima prvog i drugog razreda. Učenici su mogli naučiti kako najlakše zapamtiti broj poziva za pomoć 112, kako pozvati pomoć te što napraviti ako pomoći nema u blizini. Učenici su pomno slušali svaku riječ, a potom su i sami pričali svoje doživljaje.

Nakon predavanja naši su se najmlađi zaputili u školsko dvorište u kojem su ih čekali pripadnici HGSS-a, a koji su ih upoznali s istražnim psom. Iako se u početku pas prepao velikog broja djece, poslije su se sprijateljili. Učiteljica je drugog razreda Silvana Crljen dobila zadatak sakriti se. Pas ju je tražio i potom uspješno pronašao.

Idite u prirodu, ali ne sami

Djelatnici su HGSS Blanka Lučić i Ante Ercegović ispričali sve o svojemu poslu i obavljanju dužnosti. Pojasnili su nam da je HGSS dobrotvorna organizacija koja se bavi spašavanjem ljudi, životinja i imovine u nepristupačnim područjima ili prirodnim katastrofama. Gospođa Blanka otkrila nam je da spasilački posao obavlja već osam godina te da je voditelj potražnih pasa Arkija i Jode. Na terenima je sudjelovala diljem Hrvatske, ali i u susjednoj Bosni. Omiljene su joj akcije one koje se obave uspješno. Vašu je novinarku iznenadio podatak da pas u potragama zamjenjuje dvadesetak ljudi na terenu. Ispričala nam je i anegdotu o psu, zapravo kuji Arki, koja je sudjelovala u potrazi za nestalim alpinistom na Kamešnici. Za alpinistom su spasitelji tragali cijeli dan i svi su, naravno, ogladnjeli. Mudra je Arki obilazila sve spasitelje i lajala kako bi joj dali još koji komad sendviča. Osim njezina hranjenja, uspješno je završena i akcija. Na novinarsko pitanje voli li raditi s djecom i što bi im poručila, rekla je: „ Drago mi je raditi s djecom. Uvijek se iznenadim koliko toga znaju. Poručila bih im da odlaze u prirodu, ali ne sami.“

Uz ugodno i poučno predavanje, vrijeme je brzo prošlo, a mi smo se još jednom uvjerili da je pas najbolji čovjekov prijatelj.

Katarina Gulam, 6.r.