Ekskurzija za pamćenje
Autor: Katarina Smolić, 12. 5. 2015.

U jutarnjim satima, 28. travnja, osmaši su krenuli na svoje putovanje za pamćenje kroz Slavoniju. Prvo odredište bio je Slavonski Brod, grad na Savi, gdje smo razgledali tvrđavu, vidjeli spomenik Ivane Brlić-Mažuranić, brodski Korzo... U đakovačkoj ergeli naučili smo sve o konjima i upoznali čuvene lipicance. Posjetili smo đakovačku katedralu, za koju mnogi tvrde da je naljepša od Firenze pa do istoka Europe. Predvečer smo se smjestili u hotelu Termia u Bizovačkim toplicama.

Drugi smo dan započeli u Baranji, u Parku prirode Kopački rit poznatom po bogatoj flori i fauni. Usput smo posjetili mjesto Tikveš gdje smo razgledili tamošnji dvorac i kapelicu koju je za svoga pohoda blagoslovio papa Ivan Pavao II. Osijek je bio naša sljedeća destinacija. Ručak na Dravi s pogledom na Tvrđu uslijedio je po samom dolasku u Osijek. Prošetali smo Gornjim i Donjim gradom.

Treći smo dan krenuli za Vukovar i Ilok. U Vukovaru smo posjetili Ovčaru na kojoj se nalazi spomenik žrtvama poginulim u Domovinskom ratu, kao i sam Memorijalni centar Ovčara koji svjedoči o njihovoj proživljenoj tragediji i čuva sjećanja na njih. Najistočniji grad Lijepe Naše Ilok smješten je uz samu državnu granicu sa Srbijom na rijeci Dunav. Povijesni dio zauzima pola grada, a najpoznatiji Iločki podrumi zauzimaju drugu polovicu, ali ispod zemlje. Šetnjom kroz duge podrumske hodnike upoznali smo ljepotu svijeta vina, a najzabavniji dio uslijedio je šetnjom kroz ogromnu bačvu. Otići iz Slavonije,a ne probati nadaleko čuveni slavonski specijalitet – čobanac, bilo bi neoprostivo.

Svoje putovanje završili smo u Zagrebu u Areni centru. Oprostivši se od nizinskog dijela Hrvatske, krenuli smo put kući. Pirovče, čuvaj se, stižemo!

Tea Krišto, 8.r.