« Svibanj 2024 »

Po nagradu na Zlarin - koraljni otok Vesne Parun
Autor: Administrator , 20. 4. 2016.

Mačke Mare Bašić osvojile prvu nagradu na likovno-literarnom natječaju

Gradska knjižnica Jurja Šižgorića iz Šibenika provela je likovno-literarni natječaj pod nazivom „Mačke“ za učenike osnovnih škola. Povod za natječaj je stihovani dječji roman Vesne Parun „Mačak Džingiskan i Miki Trasi“. Natječaju se odazvalo šest škola naše županije. Učenica petoga razreda naše škole Mara Bašić svojim likovnim radom osvojila je prvu nagradu. Zajedno s mentoricama, prof. Manuelom Srdarev i učiteljicom Ljerkom Kendeš, po nagradu su 8. travnja 2016. na otok Zlarin otplovile petašice Mara Bašić, Tamara Krišto, Antea Čubrić i prvašica Luana Božac, sudionice natječaja. Uz Knjižnicu Jurja Šižgorića, organizator je  dodjele nagrada bio i KUD „Koralj“ iz Zlarina.

Druženje sa zlarinskim pjesnikom Mladenom Bjažićem

Otok je Zlarin rodno mjesto književnice Vesne Parun koja je rođena 10. travnja 1922. godine, a na otoku je kao kći općinskog službenika provela prve godine svojega života. Svome otoku uvijek se rado vraćala. Samo dvije godine mlađi od pjesnikinje jest poznati pjesnik Mladen Bjažić koji je sudionike dočekao u staroj školi koju su neko vrijeme oboje pohađali. Iako skoro vršnjaci, pjesnik nam je otkrio kako se tada nisu poznavali. Nakon druženja s pjesnikom prošetali smo prekrasnom zlarinskom rivom.

Dodjela nagrada u Zavičajnom muzeju Vesne Parun

U atriju Zavičajnog muzeja Vesne Parun upriličena je prezentacija likovnih i literarnih radova, podjela zahvalnica i nagrada učenicima i njihovim mentorima. Nakon dodjele nagrada razgledali smo arheološku zbirku antičkog brodoloma i povijest koraljarstva kojim se Zlarinjani bave od davnina. U etno sobi izloženi su brojni predmeti koji govore o životu na otoku. Najzanimljivija je spomen soba Vesne Parun kojom su Zlarinjani željeli sačuvati uspomenu na pjesnikinju. U spomen sobi čuvaju se  predmeti  kojima se koristila, izloženi su njezini radovi i tiskana izdanja njezinih knjiga, slike, a fotografije na zidovima opisuju njezin život od malena. Zahvaljujući upravo Vesni Parun i njezinoj priči o mačkama, ali i organizatorima susreta, na otoku smo Zlarinu proveli nezaboravne trenutke.

Antea Čubrić, 5.r. i Manuela Srdarev, prof.