Klarin "Junak Toma" dobio drugu nagradu
Autor: Administrator , 2. 6. 2016.

Na 12. natječaju „Moja prva knjiga“, koju organizira KAlibra – udruga za promicanje kulture čitanja iz Karlovca, naša je osmašica Klara Vendl dobitnica druge nagrade za svoju autorsku slikovnicu „Junak Toma“. Natječaju se odazvao 781 osnovac iz 210 škola diljem Hrvatske. Prema riječima organizatora natječaja sudionici su svojim „kvalitetnim i posebnim radovima i ove godine postavili vrlo težak zadatak pred članice žirija, književnice Silviju Šesto i Sanju Pilić.“

Naša je Klara treći put sudjelovala na natječaju. „Junaku Tomi“ prethodile su slikovnice „Trojica braće u Tužigradu“ i „Berijev svijet“ koje su, također, bile nagrađene. Prema propozicijama natječaja mladi su  autori i pisci i ilustratori slikovnica. Na šesnaest stranica Klara je ispripovijedala priču o običnome Tomi (zecu) koji se ne miri s ulogom koja mu je namijenjena u društvu. Često ismijavan, postaje junak u najtežim trenutcima boreći se protiv zla koje je zaprijetilo njegovoj rodnoj Grimoriji. Toma pobjeđuje zlo, a za to biva nagrađen ljubavlju voljene Zio. Iako su likovi životinje, a radnja smještena u izmišljenu zemlju, koja nakon Tomine neustrašivosti postaje tolerantnija prema svojim stanovnicima, slikovnica nam poručuje kako se Toma krije u svima nama. Nije li svatko na svoj način junak u svome životu?

Klarinu ljepotu likovnog izražavanja i lakoću pisanja prepoznale su i članice žirija, stoga se nadamo da će joj još jedan uspjeh pružiti dodatni motiv u budućem stvaranju. Veliko nam je zadovoljstvo što ova nagrada stiže na kraju osmogodišnjeg školovanja zaokruživši na najljepši mogući način njezinu svestranost.

Čestitamo mladoj autorici na velikom uspjehu na koji smo svi vrlo ponosni, a vas, draga djeco, pozivamo da se upustite u čaroliju stvaranja vlastite priče.

Završna svečanost natječaja „Moja prva knjiga“ održat će se 29. rujna 2016. godine u Domu hrvatske vojske Zrinski u Karlovcu.

Anita Vrkić, prof.