„Otimači“ oteli sve pohvale
Autor: Administrator , 20. 2. 2017.

Na ovogodišnjoj županijskoj Smotri LiDraNa pobrali smo uspjehe na svim razinama Smotre!

Na državnu Smotru pozvani:

skupni scenski nastup „Otimači“

pojedinačni scenski nastup Franka Jana Selmana

Za državnu Smotru predloženi:

školski list "Murtelica"

literarni rad "Mami" učenice Barbare-Roze Stief-Mušec

Županijska se Smotra LiDraNo za učenike osnovnih i srednjih škola održala u Kulturnom centru „Vodice“ u Vodicama 16. veljače 2017. OŠ „Vodice“ bila je domaćin Smotre. Nakon uvodnog je programa škole domaćina, uslijedilo otvorenje 26. Smotre LiDraNa.

Scenci na daskama

U 8.30 krenuli su pojedinačni scenski nastupi gdje smo imali prigodu gledati našeg Franka Jana  Selmana koji je govorio monolog „Jesi za jednu pusu“ prema tekstu Mladena Kopjara. Nakon pojedinaca, slijedilo je šest skupnih scenskih nastupa među kojima samo jedan nastup učenika srednjih škola. Iz naše škole nastupili su najprije učenici nižih razreda sa svojom scenskom igrom „Ana ili nogomet“ vođeni učiteljicom Vesnom Garofulić. U igri glume trećaši Stipan Čubrić i Ivano Erak te  Mia Begić koja je kao učenica prvoga razreda bila i najmlađa sudionica Smotre. Dramsko-scenska igra „Otimači“, koju izvode učenici viših razreda naše škole, bila je predviđena za kraj skupnih scenskih nastupa. Pod vodstvom učiteljice Anite Vrkić, u igri glume petašice Nika Erak i Zoe Vukman, šestaši Antea Čubrić, Franko Jan Selman i Paulo Meić-Sidić, sedmaši Mate Čubrić, Barbara-Roza Stief-Mušec, Marija Tomkić i Viola Vukman te osmašica Katarina Gulam.

iz dramsko-scenske igre "Otimači"

odličan Franko Jan Selman

Ana ili nogomet - učenici nižih razreda

Ana ili Mia - najmlađa sudionica Lidrana

Predstavljena „Murtelica“ i novinarski radovi

Drugi je dio Smotre bio predviđen za novinarski i literarni izraz. Među novinarima iz naše škole bili su: Tamara Krišto (članak - „Sir kozarice Branke“), Franko Jan Selman (članak – „Problema ima, nosimo se s njima“) i Marijana Franjić (članak – „Šećerna Vila Marijana“). Glavna urednica Barbara-Roza Stief-Mušec predstavila je naš školski list „Murtelica“.

Tamara čita svoj rad

s problemima se dobro nosio Franko Jan Selman

Marijana čita svoj novinarski rad

Barbara predstavlja "Murtelicu"

Literati među nama

Svoje literarne uratke čitali su Magdalena Čubrić („Bura i djeca“) i Helena Mihek („Radujem se, volim“), čija je voditeljica učiteljica Silvana Crljen. Iz viših razreda predstavili su se Toni Marinković („Taylerove bilješke), Franko Jan Selman („Modrica na duši“) i Barbara-Roza Stief-Mušec („Mami“). Njihove je radove odabrala prof. Anita Vrkić.

Idemo dalje

U 12.30 bio je zakazan okrugli stol za scenske nastupe. „Od pojedinačnih scenskih nastupa predložili smo“, započela je predsjednica povjerenstva prof. Zdenka Bilušić, „a državni izbornik Jasen Boko odobrio, da se za državnu Smotru uputi Franko Jan Selman.“ Povjerenstvo je hvalilo odlično odabran tekst, dobru intonaciju, kao i Frankovo prelaženje iz uloge u ulogu. Svi smo pljeskali i klicali, duboko uzdahnuvši jer smo znali da slijedi analiza skupnih scenskih nastupa. Neki su se od nas molili, drugi tresli, a treći brisali znojne dlanove (napetost se mogla rezati nožem). „Što će reći?“ sve nas je mučilo isto pitanje. Kada je predsjednica povjerenstva predložila „Otimače“, nekoliko se sekunda mogla čuti samo naša vika. Padali su osmjesi i zagrljaji, a kad je izbornik Jasen Boko blagoslovio naše veselje, radost je bila nemjerljiva. Gospodin je Boko pohvalio naše angažirano kazalište koje govori o ljudskoj gluposti i ljudskom nasilju kroz povijest, zrelo korištenje sredstava, fino razrađivanje pohlepe kroz scene kao i mizanscenu (raspored i kretanje glumaca na sceni).

Na okruglom stolu za literarni izraz, uz još dva rada, predložena je i Barbarina pjesma, a naša je „Murtelica“ predložena i ove godine za državnu Smotru. Za sada su sigurni putnici za državnu Smotru, koja će se održati u Solarisu, „Otimači“, a jedan je od otimača i Franko Jan Selman.

prosudbeno povjerenstvo za scenski izraz

Draga lica

Završiti ovogodišnju priču o županijskom LiDraNu bilo bi nemoguće bez dva draga lica naših bivših učenica i nekadašnjih novinarki. One su gimanzijalke Klara Vendl, koja je na Smotru dospjela zahvaljujući svojem putopisu, i Ivana Vukman, glavna urednica „Pegle“.

bivše učenice Klara i Ivana

Bravo, mi!

Barbara-Roza Stief-Mušec, 7.r. i Anita Vrkić, prof.