S 26. LiDraNa – festivala mašte i kreativnosti
Autor: Administrator , 11. 4. 2017.

„Kući smo se vratili s prtljagom zvanom priča, avantura… Ta je prtljaga možda bila teška za ponijeti, ali se u njoj skrivaju smijeh, radost i savršen osjećaj sreće, a to nitko ne bi mijenjao. Osjećaj sreće koji zaključaš u svom srcu ključićem vremena…“ (Barbara-Roza, sudionica LiDraNa 2017.)

Ovogodišnji je 26. LiDraNo, smotra literarnog, dramskog i novinarskog stvaralaštva učenika osnovnih i srednjih škola Republike Hrvatske, održan u Primoštenu od 20. do 24. ožujka 2017 godine. Na LiDraNu je sudjelovalo više od 500 učenika.

Pod vodstvom mentorice Anite Vrkić, među 21 scenskim uprizorenjem učenika osnovnih škola našla se i naša dramsko-scenska igra „Otimači“ koju izvode učenici viših razreda. Između pojedinačnih scenskih nastupa, svoje je mjesto, po drugi puta, ostvario naš Franko Jan Selman kazujući monolog „Jesi za jednu pusu“ prema tekstu Mladena Kopjara. Pjesma „Mami“, učenice Barbare-Roze Stief-Mušec, našla je svoje mjesto u zborniku LiDraNa zajedno s ostalim literarnim ostvarajima pozvanim na Smotru. Tako smo našu školu, ali i županiju, predstavili u trima različitim izrazima.

Učenici su OŠ Brodarica i OŠ Primošten osmislili program dobrodošlice, a Smotru je otvorio redatelj Mario Kovač, predsjednik državnog povjerenstva Smotre, napomenuvši sudionicima kako ja LiDraNo mjesto gdje će uživati bez straha na ishod i vidjeti što rade njihovi vršnjaci. Poželio je da LiDraNo završi, baš kao što je i započeo, s ljubavlju.

Nakon scenskih nastupa i razgovora o nastanku literarnih i različitih novinarskih uradaka, slijedile su za okruglim stolovima pohvale i savjeti za budući rad od članova prosudbenih povjerenstava. Pisci su se, kao i glumci, dramski pedagozi, redatelji i novinari u tome dobro potrudili.

Dani su Smotre donijeli nova otkrića u radu drugih, uživanja u brojnim skupnim i pojedinačnim scenskim nastupima, slušanju radijskih emisija, listanju školskih listova, sudjelovanju u radionicama, ali i šetnjama, kupanju u bazenu te druženju s prijateljima iz raznih krajeva Lijepe Naše.

Najljepše su o LiDraNu rekli sami sudionici. Naša je Barbara zapisala i ovo: „Na početku sam LiDraNa vidjela stotine lice u prolazu… A na kraju - u svakom licu vidim osobu u koju sam uspjela 'proviriti' zahvaljujući izvedbi ili zapisu u zborniku. Pozdravljajući se, to više nisu bila nepoznata lica već osobe kojima sam povezana tankom niti zvanom LiDraNo.“