« Svibanj 2024 »

Preventivni projekt „Zdrav za 5“
Autor: Martina Radnić, 25. 5. 2023.

Živi zdravo, budi zdrav – jer čist okoliš je zdrava budućnost

Projekt „Zdrav za 5“ u organizaciji četiriju ministarstava (Ministarstva unutarnjih poslova, Ministarstva zdravlja, Ministarstva zaštite okoliša i prirode te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta) sve je aktualniji u našoj državi, stoga je i naša škola 25. svibnja ugostila zanimljive predavače iz Šibenika koji su održali predavanje učenicima sedmog i osmog razreda. Projekt se sastajao od triju dijelova:

1. Prevencija ovisnosti o zlouporabi alkohola

2. Zaštita okoliša i prirode

3. Kratka pseća akcija

Najstariji učenici u školi prvo su poslušali predavanje o posljedicama konzumacije alkohola policijske službenice Sanje Baljkas. Saznali su da su prekršajno i kazneno odgovorni već od 14 godine života te su upoznati s kažnjivim ponašanjima koja nastaju pod utjecajem alkohola. Vidjeli su do čega alkohol dovodi – vandalizma, nasilja, prometnih nesreća, imovinskih delikata i brojnih drugih kaznenih djela. Upućeni su da su u tim godinama kada sami mogu razabrati dobro od lošeg i samostalno donijeti odluke te za njih snositi posljedice.

Nakon gospođe Sanje uslijedila je gospođa Tanja Gusic Dobra, viša savjetnica za zaštitu okoliša Šibensko-kninske županije, sa svojim predavanjem o svjetskoj temi – ekologija i zaštita naše planete. Učenici su ponovili znanje, ali i naučili još ponešto o važnosti recikliranja, obnovljivim i neobnovljivim (fosilnim) izvorima energije, plastici i njezinoj prekomjernoj uporabi, globalnom zatopljenju te kakve sve to posljedice ostavlja na živa bića. Poslije su „udružili mozgove“ te riješili kratke kvizove i provjerili što su nova zapamtili, a što već otprije znaju. Gđa Tanja podijelila je svim sudionicima zahvalnice.

Za sam kraj, policijski djelatnik uz svojega dobro izdresiranog psa za učenike je izveo zanimljivu akciju u kojoj je „dobar dečko“ u učionici pronašao skrivenu kutijicu praha i time impresionirao učenike, ali i učitelje svojom sposobnošću njuha. Učenici su se imali prilike podružiti s psom čime je projekt „Zdrav za 5“ službeno završio.

Lucija Savić, 8. r.